• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Tregime dhe thënje nga tradita sufiste

radi

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 11, 2013
Postime
1
Pikët
0
Përgjigje e: Tregime dhe thënje nga tradita sufiste

drejtuar z.Ymer Prizrenit
desha te di parimet e 12 tarikateve
kush eshte qellimi qe ato kane
si e harrine ato persosmerine (kulmin) me ca rrugesh
kush eshte me e pershtacme per kohen e sotme ne shqiperi
dhe ne perendim
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,932
Pikët
113
Përgjigje e: Tregime dhe thënje nga tradita sufiste

REMEMBERED MUSIC

'Tis said, the pipe and lute that charm our ears
Derive their melody from rolling spheres;
But Faith, o'erpassing speculation's bound,
Can see what sweetens every jangled sound.

We, who are parts of Adam, heard with him
The song of angels and of seraphim.
Out memory, though dull and sad, retains
Some echo still of those unearthly strains.

Oh, music is the meat of all who love,
Music uplifts the soul to realms above.
The ashes glow, the latent fires increase:
We listen and are fed with joy and peace.


'Rumi'

https://www.youtube.com/watch?v=J_xFkfK4OEg
 

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Pikët
0
Përgjigje e: Tregime dhe thënje nga tradita sufiste

drejtuar z.Ymer Prizrenit
desha te di parimet e 12 tarikateve
kush eshte qellimi qe ato kane
si e harrine ato persosmerine (kulmin) me ca rrugesh
kush eshte me e pershtacme per kohen e sotme ne shqiperi
dhe ne perendim
Parimet dhe qëllimet e 12 Tarikatëve nuk janë gjë tjetër pos që njeriun ta bëjnë njeri me plotë kuptimin e fjalës (më gjerësisht mund të lexosh në këtë nënforum për Bektashlij).Metodat e arritjës së përsosmëris do punë dhe këto arrijen përpos obligime që në gjuhën e teologjis islame quhen farz (ato janë 5 kushtet e islamit dhe 6 të besimit) duhet detyra shtes (që quhen virde) meditim dhe përsëritje të Emrave të Bukur të Krijuesit(Esma Ul Usna).....

Janë gjithëse 7 nivele dhe se secili nivel e ka metodën (terapin) e saj...

Ndërsa se kush është më i përshtatshëm për ti edukuar dhe mësuar shpirtërisht për ti kaluar të gjitha këto nivele (për të qenë njeri me plotkuptimin e fjalës) si ke ne në Shqipëri dhe atyre në Perendim është një pyetje që nuk është në konpetencën tim që deklarojë apo të supozoj diken për këtë detyrë.....

Respekt dhe më fal për vonesën në përgjigje ymer prizreni
 
Top