• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vdekja e "hekurudhave" shqiptare

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
10,064
Pikët
113
Vendndodhja
My own way
Përgjigje e: Vdekja e "hekurudhave" shqiptare

Shqiperia sipas teje do ishte mire te rrinte me parafabrikatet e xhaxhit enver? Ca thu amon. Une problemin nuk e shoh ke gradacelat apo qendrat komerciale sepse ato sjellin punesim. Une problemin e shoh tek dendesia e ndertimeve per banim ,tek menyra si eshte ndertuar duke mos rrespektuar planin urbanistik ..etc.
Se ku lexova diku qe Brukseli dendesine per cdo 1 km e kishte 6 mije banor ,ndersa Tirana e ka diku ke 24 mije banor per km. Kjo eshte e frikshme per mu ,dhe jo gradacelat qe ne gjithe tironen jane laj thaj 3 cope , Hotel Plaza (TID) ,Green tower qe ka ngel karabinar e paperfunduar dhe kulla e stadiumit. Tjerat jane ndertime qe nuk hyjne tek gradacelat. Pra le ti ndajme gjerat se nga ku na vjen e keqja dhe mos flasim tym ne ajer kot.

Sa per pjesen tjeter pastaj per rruget ,infrastrukturen ,hekurudhat ndajme te njejtin mendim!
Une ju referova gradacelave duke aluduar edhe per ndertime te tjera qe kane betonizuar lulishte e parqe.
Qendrat tregtare jane ca mullare betoni qe kane falimentuar por koston e tyre do e paguajme ne , ju kujtoj ketu citypark.
A nuk eshte me duhura te ndertosh rruge dhe hekurudha ne cdo cep te Shqiperise!?
Harrove te citosh kullat qe do ndertohen tek etc, mbrapa 15 kateshit, mbrapa stadiumit tek ish vilat e makut apo ata tek ish teatri qe po thuhet ne ppp e famshme etj etj.
Jane kulla qe zaptojne parqe dhe nuk kane te prespektive hotelerie sepse dhe ata ekzistuese jane ne kaos ekzistencial.
Shqiperia nuk eshte vetem Tirane-Durres apo ndonje shteg andej nga Vlora por edhe Rubiku, Kukesi e Kelcyra etj etj.
 
Last edited:

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,422
Pikët
113
Vendndodhja
Flitet per projektin e Tirane - Durres qe do behet seshpejti. Se sa do realizohet ate nuk e dime, te shikojm se sa ecuri do kete ne vazhdim.


 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
15,848
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Ne te gjithe sektoret produktiv dhe fitimprures fut hundet BE(gjermani) dhe Amerika dhe i marrin ata fitimet. Keta tanet brrylin marrin. I genjejne atje me ndonje rryshfet te vogel keta negociatoret dhe humbet prurjet e fitimit nje popull i tere.

Nuk eshte vetem te behet, por te perfitojme ne nga ajo qe behet. Jo te behet dhe te perfitoj gjermani apo amerikani.
Nuk behemi ne. Ne jemi nje popull qe kenaqet kur perfiton amerikani apo i huaji dhe merzitet kur ai humbet. Nuk shikojme veten tone. Po i shqyejne sektoret e ekonomis tone, si qente te huajt dhe ne bejme sehire, se nuk kuptojme se cfare po behet. Por duartrokasim e merremi me budalliqe dhe tifoslliqe gomaresh politikan qe jane vene ne gare kush i shet me lire asetet ekonomike kombetare per nje perfitim qesharak ne raport me vleren e tyre reale, qe ata fusin ne xhep.

Po na marrin per budallenj te gjithe. Ketu vertet ka budallenj, por nuk jemi te gjithe.
 

Marla

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Anëtar
Apr 3, 2020
Postime
6,231
Pikët
113
Donte me i ringjall Basha kur ishte kryetar bashkie por mbeti ne tentative Vetem projekt ne leter dmth
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
26,689
Pikët
113
Trenat duhet te ri futen prape se sben. Duhet te kete alternativa te ndryshme ushetimi. Psh do te shkosh ne Durres nga Tirana Pse mos Ta kesh dhe ate option, shkon me shpejt, me pak trafik, etc. ose kush jeton neper suburbs areas jashte Tirane e qe punojne ne Tirane downtown, vijne me trains. Meqe parkings ska , LoL. Kot dhe une.se keto gjera nuk ndodhin ne Tiron. 🤔
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
21,702
Pikët
113
Kisha qef te udhetoja ne tren.
Sidomos kur duhej te rrija sa me larg dritareve qe kalamajt te mos thyenin xhamat.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
15,848
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Trenat duhet te ri futen prape se sben. Duhet te kete alternativa te ndryshme ushetimi. Psh do te shkosh ne Durres nga Tirana Pse mos Ta kesh dhe ate option, shkon me shpejt, me pak trafik, etc. ose kush jeton neper suburbs areas jashte Tirane e qe punojne ne Tirane downtown, vijne me trains. Meqe parkings ska , LoL. Kot dhe une.se keto gjera nuk ndodhin ne Tiron. 🤔
Nuk eshte funksioni primar ai i udhetareve tek hekurudhat. Megjithese dhe ai ka rendesin e tij te pa zevendesueshme. Funksioni primar eshte levizja e mallrave me kosto te ulet. E di sa e ule koston e qarkullimit te mallit hekurudha?! 10 fish. Pastaj jane interesat te tjera ne zinxhirin ekonomik qe ato u japin nje shtyse teper te larte. Mos ti zeme ketu.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
26,689
Pikët
113
Nuk eshte funksioni primar ai i udhetareve tek hekurudhat. Megjithese dhe ai ka rendesin e tij te pa zevendesueshme. Funksioni primar eshte levizja e mallrave me kosto te ulet. E di sa e ule koston e qarkullimit te mallit hekurudha?! 10 fish. Pastaj jane interesat te tjera ne zinxhirin ekonomik qe ato u japin nje shtyse teper te larte. Mos ti zeme ketu.
True true, i agree po dhe si alternative udhetimi duhet te jete. Ma merr mendja Po te futen ne qarkullim serisht dhe me lire, nuk do jete aq trafik me ardh n’Tiron fjala vjen. Eventually Tirana do behet metropol si NYC ku s’ja vlen me drive. Anyway qiqra n’hell 🤨
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
15,162
Pikët
113
Hekurudhat llogariten nje nder shpikjet me te rendesishme qe e ka pershpejtuar revolucionin industriae ne tere boten. Pjesa me e madhe e transporteve te mallerave, lendeve te para por edhe njerezve kryhet permes hekurudhave edhe ne kohet e sotme.

Me duket qe nuk ka vend tjeter ne Evrope, pos Odhbenias edhe Kusov`s qe kane stagnuar me hekurudha. Bile edhe ne Kosove, te pakten sa e di funksionon linja deri ne Shkup, nuk jam i sigurte per qytetet tjera si Peja me duket.

Hekurudha rrespektivisht treni, eshte nder mjetet me te perdorura ne komunikacion ne vendet e zhvilluara. Shembull ne France ne vit permes hekurudhes qarkullojne gati dy miliarde njerez 1952 milion udhetare. Ne Switzerland 1 milion njerez ne dite e perdorin trenin si mjet komunkacioni, i bie 30 milion udhetare ne muaj. Komunikacionin hekurudhore ne Gjermani me 1.2 miliarde udhetare ne vit dhe gati me 40 miliarde euro qarkullim tregon qe akoma investohet ne hekurudhat si mjet shume te rendesishem transporti.

Bile, ai Tumano-Pygjamja me ate Balluken, vetem icik po te ua kapte mimorja :unsure: do te duhej ta dinin, qe ekzistimi i infrastruktures hekurudhore, e thjeshteson qarkullimin edhe vete perbrenda vendit dhe me kosto shume me te ulet dhe jo domosdoshmerisht duhet ndertuar 5-6 aeroporte. Ta zeme nga Tirana aeroport turistet do te mudnnin te perdorni linja treni per Vlore, Durres, Shkoder, e edhe ne drejtim te Kukesit dhe do te ndihmonte te mos ngarkohen ato qytetet me makina dhe CO2 sikur ata oxhaket e fabrikave kineze.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
51,334
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Duhen bere mire llogarite qe a ja vlejne me shpenzuar dhe me I mbajtur ne pune apo jo ? I don’t think qe Albania e ka te nevojshme hekurudhen for at least another good 10 years ... mund ta mbajne transportin fare kollaj me linja te rregullta autobuzesh apo minibuses and other sorts .
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,204
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
*

E kam parë një dokumentar mbi hekurudhat në Shqipëri. Me sa mbaj mend, qenka një linjë e vetme në funksion. Diku midis Dibrës e Durrësit (nuk e di saktë). Një tren i shekullit të 19-të. Shpejtësia 20 - 30 km në orë. Çmimi i biletës diku 30 a 40 cent. Pasagjerët kryesisht të varfër, me gjasë nuk kanë as makina...Tren udhëtarësh për transport të pulave me gjithë vezë. Pakëz gjizë me speca e përzier me speca me gjizë...4 strofë. "Ku je nisë. ku do me shkue, tjara nananane..."

Kur i sheh njerëzit nëpër forum e si hiqen si njerëz modern dhe, në anën tjetër, e sheh realitetin me sy, s'ke si mos të stepesh nga idiotizmi made in Albania.*
 

drague

V.I.P
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
33,122
Pikët
113
*

E kam parë një dokumentar mbi hekurudhat në Shqipëri. Me sa mbaj mend, qenka një linjë e vetme në funksion. Diku midis Dibrës e Durrësit (nuk e di saktë). Një tren i shekullit të 19-të. Shpejtësia 20 - 30 km në orë. Çmimi i biletës diku 30 a 40 cent. Pasagjerët kryesisht të varfër, me gjasë nuk kanë as makina...Tren udhëtarësh për transport të pulave me gjithë vezë. Pakëz gjizë me speca e përzier me speca me gjizë...4 strofë. "Ku je nisë. ku do me shkue, tjara nananane..."

Kur i sheh njerëzit nëpër forum e si hiqen si njerëz modern dhe, në anën tjetër, e sheh realitetin me sy, s'ke si mos të stepesh nga idiotizmi made in Albania.*
Asnjeher nuk kemi pas hekurudha. Hidheshim nga treni Duke ec
 

E**A**

V.I.P
Banned
Anëtar
Jan 7, 2014
Postime
7,831
Pikët
113
Vendndodhja
Tiranë
E kam parë një dokumentar mbi hekurudhat në Shqipëri.

Kur i sheh njerëzit nëpër forum e si hiqen si njerëz modern dhe, në anën tjetër, e sheh realitetin me sy, s'ke si mos të stepesh nga idiotizmi made in Albania.
Me dokumentar të 99 e sheh ti miku realitetin në sy?!
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
13,629
Pikët
113
E merrnim shpesh trenin nga tirana per te vajtur ne Vlore.
Treni vinte nga shkodra dhe ishte interesant sepse gjate rruges dilnim te gjithe te njohur
 
Top