• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-


Christopher Hitchens, nje debatues i cili ne stil dhe menyre te shprehuri mund te krahasohet me Thomas Paine dhe George Orwell dhe qe ne analizat e tij pa dorashka ka perfshire Henry Kisinger, Nene Terezen dhe Monarkine Britanike; shkrimtari i nje libri best-seller duke sulmuar besimin fetar; dhe qe i la pa goje bashkeideologet e se majtes me mbeshtetjen e tij te luftes ne Irak, vdiq dje ne Qendren e trajtimit te kancerit 'M.D. Anderson' ne Hjuston, ne moshen 62 vjec. Shkaku i vdejkes se tij ishin pneumoni dhe nje komplikacion i nje kanceri ne ezofag.

Ne nje menyre jashtezakonisht aktive beri te qarte ne menyren me te drejtperdrejte qe pozicioni i tij si ateist eshte i pandryshuar. Dhe kjo gje eshte artikuluar ne nje menyre mahnitese ne 2007 ne librin e tij best-seller "Zoti nuk eshte i madh: Si arrin feja te helmoje gjithcka" (God is not great: How religion poisons everything). Sidoqofte ka shprehur dhe nje vleresim argetues ne shpresen qe kane patur disa te Krishtere per nje konvertim te tij ne pjesen e fundit te jetes.

Hitchens ishte nje njeri me nje shpirt te theksuar luftarak dhe per nje kohe shume te gjate ka qene shume i kerkuar neper televizione, radio dhe neper plaftorma te ndryshme debati. Ne secilen prej tyre ishte e pamundur te mos vihej re prezenca e tij, nje mjeshter i permbledhjeve te gjata dhe te sakta, i pasur ne krahasime te goditura literale dhe pikante, dhe nje burim i pashtershem komentesh mbreselenese te castit.

Libri i tij i fundit i titulluar: "Argumentuar: Esse'" (Arguably: Essays) botuar kete vit, eshte nje best-seller dhe nder 10 librat me te mire te 2011.

Ne diskutimet e hedhura shpesh drejt tij per konvertimin e tij ne shtratin e vdekjes, perhere insistoi qe shancet per te pranuar ekzistencen e Zotit ishin jashtezakonisht te pakta.

"Ata qe thone keto citate ka shume mundesi qe jane njerez te shkalluar dhe te tmerruar, te cileve kanceri ju ka depertuar deri thelle ne tru. Nuk mund te garantoj qe dikush ne nje gjendje te tille nuk do te mund te thoshte nje citat te tille kaq qesharak, por askush qe njihet si une nuk do thoshte ndonjehere dicka te tille."

Eshte e famshme dhe shprehja e tij ne vepren "Hitch-22" per ndjenjat e tij kur te vinte fundi. "Kur ta 'bejme' me vdekjen, une dua te jem aktivi, jo pasivi, dhe ta shoh drejt e ne sy duke u marre me dicka kur te vije per mua."
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Nje shprehje shume e famshme e Hitchens ne formen e dy pyetjeve drejtuar besimtareve te llojit "ne jemi te miret, ata jane te keqinjte." Nje klasike Hitchens.

"Permend nje akt te mire dhe te moralshem, i cili nuk do te mund te mendohej nga nje njeri qe nuk beson ne zot. Pyetje e veshtire, apo jo? Ok, ja nje tjeter me e thjeshte: Permend nje akt te keq dhe te poshter qe eshte kryer ne emer te fese. Pertypi pak keto dy pergjigje dhe disonanca konjitive qe do te rezultoje nga ky proces ndoshta do te te zgjoje nga komatoza intelektuale ku ke rene."
 

Sihana

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 3, 2011
Postime
51
Pikët
0
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Nje shprehje shume e famshme e Hitchens ne formen e dy pyetjeve drejtuar besimtareve te llojit "ne jemi te miret, ata jane te keqinjte." Nje klasike Hitchens.

"Permend nje akt te mire dhe te moralshem, i cili nuk do te mund te mendohej nga nje njeri qe nuk beson ne zot. Pyetje e veshtire, apo jo?
A ka njohur historia ndonje bashkesi qe kane lindur si ateiste, jane rritur dhe kane vdekur si te tille? JO. Andaj fale tradites religjioze, ateistet mund edhe te bejne veprime morale, por kjo nuk nenkupton qe ateizmi kultivon vlera te tilla, perkundrazi, ai perpiqet t'i zhduk ato vlera nga njeriu.
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Pervec pergjigjes se pyetjes 1 me nje pyetje qe shpreh nje pavertetesi, ke marre vetem gjysmen e shprehjes dhe mesazhi qe shpreh citati i dhene nga Hitchens eshte i cunguar, i ndryshuar. Ne vetvete ky veprim eshte nje ilustrim per ate qe flet pjesa e dyte pikerisht e hequr, qe persa i perket moralit eshte fiks veprimi perkates i keq dhe i poshter, mbulimi i se vertetes. Vlera maksimale e ketij veprimi eshte ajo qe te tere e quajme genjeshter. Dhe arsyeja per kete veprim eshte feja, sic mund te lexohet hapur.

Jo Sihana, ti ndoshta nuk e ben kete prej keqadashjes dhe ligesise se larte, por ama eshte e sigurt se feja te pakten te ka ulur miresine dhe moralin e llojit te paster.
 

Sihana

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 3, 2011
Postime
51
Pikët
0
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

E mora vetem gjysmen e shprehjes sepse m'u duk ne nje far menyre e denje per t'i kushtuar vemendje, dhe me erdhi ne mendje qe ateist me vlera morale tipike ateiste s'kisha degjuar ndonjehere. Andaj dhe ta bera pyetjen se mos ti kishe degjuar. Asgje te pavertete nuk ka ketu.

Pjesa e dyte m'u duk kot fare, andaj dhe e lash anash. Ata qe kryejne akte te keqija ne emer te fese, nuk nenkupton qe feja ne fjale ua ka urdheruar nje gje te tille. Aty me teper hyjne interesat personale te individit apo shoqerise qe ben nje akt te tille, e qe interesat ne ateizem kane rol kyc, aq sa ka flijimi ne fe. Dy parime diametralisht te kunderta apo jo.
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
17,341
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Jo Sihana, ti ndoshta nuk e ben kete prej keqadashjes dhe ligesise se larte, por ama eshte e sigurt se feja te pakten te ka ulur miresine dhe moralin e llojit te paster.
Ne fakt besimtaret mendojne se vetem per faktin qe besojne jane njerez me te mire, me vlera me te larta. Besimi sjell qetesi shpirterore, ata jane te bindur se perulja do t'i çoje ne parajse.
Te jesh besimtar nuk do te thote automatikisht njeri i mire, te jesh i pafe nuk do te thote automatikisht njeri i keq.

Siç e ke thene ti gurax, feja ul moralin dhe i mbush mendjen njerezve qe vetem ajo eshte shpetimi. Ne fakt ata qe besojne duhet t'i pelqeje shume opiumi.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

A ka njohur historia ndonje bashkesi qe kane lindur si ateiste, jane rritur dhe kane vdekur si te tille? JO. Andaj fale tradites religjioze, ateistet mund edhe te bejne veprime morale, por kjo nuk nenkupton qe ateizmi kultivon vlera te tilla, perkundrazi, ai perpiqet t'i zhduk ato vlera nga njeriu.
Sa qesharakeeeeeeeeeeeeeee kjo qe thua!!!

Po ta ilustroj me nje ndodhi po kaq qesharake qe i ka ndodhur djalit tim recently. Djali im bashke me nje shokun e tij po diskutonin me "zjarr" te madh se kush ka akcent - gjuha shqipe e folur ne Kosove apo ajo e folur ne Shqiperi (ose me sakte gjuha e folur ne shtepine e tij dhe ne ate tonen). Cuditerisht, djali nga Kosova ishte ai qe kembengulte me shume (nuk kishte zot qe t'ja mbushte mendjen) se gjuha kosovare eshte "The virgin one".

Ne rastin tend me duket se do kerkohet ndonje screening machine, qe te filtroje fjalet e tua. Qenka hata e madhe me kete religion, se po t'u fut ne tru nuk chemical qe ta pastroje plotesisht. Ndoshta edhe pas nje pastrimi rigoroz do ngelen residue, just to remind you there has been something "vromiko".

Pellizzzzzzz...."ateizmi perpiqet t'i zhduk ato vlera nga njeriu" - Megjithmend, a e kupton se cfare thua?! Thuaja vetes me ze te larte qe ta degjosh se si tingellon!
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

si tingellon ???-boh-

....ka disa fjale (s'kane nevoje per akcent), te cilat fillojne me germen "a" perpara, psh : - logjike, -normale, -morale, etj etj. (Ne vend te "-", vendoset a-ja)
Mos ndoshta "tingellon" keshtu ???
Nuk e kuptoj cfare kerkon te thuash. E vetmja gje qe me vjen ne goje eshte emri jot qe fillon me "a"- Asnjehere (nqs nuk me eshte ndryshkur frengjishja ime pas 35 vjeteve qe kam bere ne shkolle).
Sa per tingellimin ta them une si tingellon - fillon me shkronje te madhe dhe vazhdon deri ne fund me shkronje te madhe: CRAP(!!!)
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Tingellon qesharake. Shprehja 'ateizmi perpiqet ti heqe njeriut vlerat x dhe y' tingellon si material per t'ia thene te tjereve si barcalete per te qeshur. Ateizmi do te thote 'nuk besoj ne zot' dhe cuditerisht per disa njerez kjo do te thote qe ateizmi promovon ne menyre aktive kurverine, vjedhjen, vrasjet, e nje mal te tere me vlera njerezore. Per ata qe duan rikujtim, ateizmi nuk flet per kundershtine e vlerave, por flet per panevojshmerine e zotit ne cdo gje, si rrjedhim dhe panevojshmerine e tij si burimi i vlerave. Vlerat thjesht jane inerte nga diskutimi se nga kane lindur.
Jamais, une e kuptoj qe ti kerkon te promovosh respekt per fetaret, por une jam i mendimit qe respekti fitohet i jepet atij qe e meriton. Dhe dikujt qe me thote se jam lloj lloj njeriu i amoralshem vetem sepse jam ateist, ne bote jo, zero respekt.
Njerezi e mire do bejne mire, me apo pa fe. Njerezit e keqinj do bejne keq, me apo pa fe. Por qe njerez te mire te bejne keq, duhet feja. S'e mbaj mend kush e ka thene kete, por eshte shume e famshme.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Prsh.
Hello , duke iu referuar postueses me lart Ju jeni shprehur:"ateizmi perpiqet t'i zhduk ato vlera nga njeriu" - Megjithmend, a e kupton se cfare thua?! Thuaja vetes me ze te larte qe ta degjosh se si tingellon!

Duke e lexuar kete fraze, isha plotesisht dakort me alegorine tende.
Per te qene me e qarte po spjegoj : te thuash se 'ateizmi zhduk vlerat e njeriut', sipas mendimit tim, tingellon : alogjike, anormale, amorale.

Mendoj se u kuptuam.:)
Neverland-i, ishja une qe u keqkuptova se allogjike dhe amorale nuk e dija qe fillonin me "a". Nejse pune pa zarar!
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

http://www.youtube.com/watch?v=ZbcBpIxY4do

Zoterimi i gjuhes angleze eshte i nevojshem. (A selective trait as well, to filter out the unlearned from polluting this discussion thread, though there are bits of random hits that DO know English and YET are mentally... withholding :p .)
Challenging eh? -fershellen- British akcent duhet te zoterosh - deshe te thoje...haha.

Let see how far we've come with our "iglic". Later!
 

MR ZEID

ALLAHU EKBER
Anëtar
Mar 11, 2011
Postime
296
Pikët
18
Vendndodhja
DALLAS TEXAS
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Le ta dij ky kriminel dhe te gjithe ata qe e pasojne, qe jeta ne kete dynja eshte e perkohshme, sot ben ver ver neper youtube, neser shijon denimin e pafund.
Krenaria i takon Allahut dhe besimtarve, por hipokritet nuk e dine.
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Heh.... kriminel. Me pelqen ne nje fare menyre ky emertim. Ekspozon... inteligjencen... e te tere atyre qe nuk e dine kuptimin e fjales "krim" dhe si rrjedhoje jane ne te njejtin park lojrash me disa te tjere, per veprimet e te cileve ekzistojne denime per nje klase te caktuar fajesh, per "Thought crimes". Keta njerez ne fakt jane ata qe ne 99.9% te rasteve, jane ose te cmendur dhe te veshur me kemisha me menge te gjata dhe te lidhura pas kurrizit, ose te etiketuar si njerez qe kryejne krime ndaj njerezimit!

Por, rikthehemi tek Hitchens "krimineli". Ai e di(nte) shume mire cfare eshte thene ne shkrimin me lart. Dhe e ka thene haptas fare sic eshte treguar ne shkrimin e pare ne kete teme: "Kur ta 'bejme' me vdekjen, une dua te jem aktivi, jo pasivi, dhe ta shoh drejt e ne sy duke u marre me dicka kur te vije per mua."

Dhe nje tjeter Hitchens classic: "The person who is certain, and who claims divine warrant for his certainty, belongs now to the infancy of our species." -- From: god is Not Great (Nje person qe eshte i sigurt, dhe qe pretendon nje garanci hyjnore si mbeshtetese te sigurise se tij, tashme i perket femijerise se species tone. -- Nga: zoti Nuk eshte i Madh)Dhe prape edhe nje tjeter:
"Feja i ka mbaruar justifikimet. Duke falenderuar teleskopin dhe mikroskopin, tashme feja nuk ofron me pergjigje per asgje me rendesi. Atje ku dikur ishte ne gjendje, ne saje te diktatit te saj totalitar per boten, si dhe per te ndaluar daljen ne drite te rivaleve te mundshem, ajo cfare tashti eshte ne gjendje te beje eshte te frenoje apo vonoje - ose te tentoje te ktheje mbrapa - te tera perparimet qe kemi bere.

Eshte e vertete qe nganjehere, ne menyre artistike i pranon keto perparime. Por kjo gje behet qe t'i jape mundesi vetes per nje zgjedhje midis irrelevantes dhe pengueses, impotences dhe rreagimit agresiv; dhe kur e ka kete mundesi per te zgjedhur, eshte e programuar qe te zgjedhe me te keqen nga te dyja.

Nderkohe, kur perballet me pejsazhe te pa-enderruar qe ndodhin brenda korteksit tone ne evolim, ne skutat me te largeta te universit qe njohim, si dhe ne proteinat dhe acidet qe perbejne qenien tone, feja ofron ose anihilim ne emer te zotit, ose premitimin fallco se nese marrim nje thike dhe presim lafshen e biles, apo lutemi ne drejtimin e duhur, apo gelltisim ndonje cope biskote, atehere do te 'shpetohemi'."
-- god is Not Great

 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,155
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

"Zoti nuk eshte i madh: Si arrin feja te helmoje gjithcka" (God is not great: How religion poisons everything).
Ca thu ?! :O
Ne fakt pse vdiq ky ? Kush ja mur shpirtin ? Kush ja dha semundjen ?

Se kuptoj , jemi ne shekullin 21, dhe akoma se kan te qart ...?! ;))

Ngushellime , shume paska Jetu ! ;)

'' There is 1 creator of all!!! '' :))
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

religion indeed DOES poison EVERYTHING!

Kush ja dha semundjen? Sipas teje, e njejta entity qe ty te ka dhene nje frymezim dikur te shprehesh ne publik tekstualisht: "i kam aq shume inat ateistet saqe do doja t'i vrisja te tere". Nuk e pate thene ne forme shakaje!

Mban perseri ere "thought crimes". Ose, dhe qe une jam me i predisopzuar ta marr si te vertete... je thjesht e helmuar, pa fene nuk do e kishe thene.

Ngushellimet e mia sidoqofte nuk mund te te ndihmojne, dhe as "scapegoating" i rradhes duke thene qe "une kerkova falje brenda vetes tek i madhi, ishte nje moment dobesie dhe nje peshperime e djallit". Yea yea, I've heared that before, nje nje liber qe quhej "Si te mashtrojme pa na u nxire faqja dhe te jemi ne rregull me nje fjali hyjnore".

PS: te ka gje syri qe e mban njerin mbyllur shume shpesh?
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,155
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

GURAX - SHKENCATA-rI :p

Ju faleminderit per citimin , por nuk kerkova asgje prej JU-ve ! Ju drejtova ATIJ te ndjerrit por , ja VDIQ :( tani s'ka kush do me pergjigjet ! Pasardhesite e Tij kush e di nga gelltiten ;)

Sipas teje, e njejta entity qe ty te ka dhene nje frymezim dikur te shprehesh ne publik tekstualisht: "i kam aq shume inat ateistet saqe do doja t'i vrisja te tere".
haha akoma e kam ate mendimin se kthej mbrapsht !!!
 
Top