• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

My own opinion is enough for me, and I claim the right to have it defended against any consensus, any majority, anywhere, anyplace, anytime. And anyone who disagrees with this can pick a number, get in line and Kiss my ass.
– Christopher Hitchens
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,155
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Njeri prej njerezve te dijshem e ka pas zakon te thote: "Kur nje njeri flet ne tubime dhe fjalimi i tij e mahnit ate, le te heshte. Kur ai hesht dhe heshtja e tij e mahnit ate, le te flet."

;))
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Hitchens contended that organized religion is "the main source of hatred in the world".

Religion is "violent, irrational, intolerant, allied to racism, tribalism, and bigotry, invested in ignorance and hostile to free inquiry, contemptuous of women and coercive toward children", and that accordingly it "ought to have a great deal on its conscience". In God Is Not Great, Hitchens contends that:

Above all, we are in need of a renewed Enlightenment, which will base itself on the proposition that the proper study of mankind is man and woman.


~~~~~~~~~~~~~

Hitchens kembengul se Feja eshte "Burimi Kryesor i Urrejtjes ne Bote".

Feja eshte "e dhunshme, iracionale, jotolerante, aleate me racizmin, tribalizmin dhe fanatizmin, qe investon ne injorance dhe kundra hetimit te lire, perbuzes i grave dhe detyruese ndaj femijeve", dhe se ne perputhje me kete "duhet te kete nje marreveshje te madhe me ndergjegjen e tij ".

Ne librin "zoti NUK eshte i MADH", Hitchens kembengul se:

Mbi te gjitha, ne kemi nje nevoje per nje perterirje te Iluminizmit, i cili do te bazohet ne propozimin qe studimi i duhur i njerezimit te behet ne "Burre dhe Grua".
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Hitchens nuk e ka lene pas dore Islamin.
http://fullcomment.nationalpost.com/2010/09/08/christopher-hitchens-it-isn’t-just-islam/

Ja dhe dicka qe zakonisht, te thena drejtuar nje njeriu normal dhe te pahelmuar, do e bente te mendohej perpara se te fliste, qe mos nxirrte budallalleqe ne panik e siper.

Now to Islam. It is, first, a religion that makes very large claims for itself, purporting to be the last and final word of God and expressing an ambition to become the world's only religion. Some of its adherents follow or advocate the practice of plural marriage, forced marriage, female circumcision, compulsory veiling of women, and censorship of non-Muslim magazines and media. Islam's teachings generally exhibit suspicion of the very idea of church-state separation. Other teachings, depending on context, can be held to exhibit a very strong dislike of other religions, as well as of heretical forms of Islam. Muslims in America, including members of the armed forces, have already been found willing to respond to orders issued by foreign terrorist organizations. Most disturbingly, no authority within the faith appears to have the power to rule decisively that such practices, or such teachings, or such actions, are definitely and utterly in conflict with the precepts of the religion itself.

Reactions from even "moderate" Muslims to criticism are not uniformly reassuring. "Some of what people are saying in this mosque controversy is very similar to what German media was saying about Jews in the 1920s and 1930s," Imam Abdullah Antepli, Muslim chaplain at Duke University, told the New York Times. Yes, we all recall the Jewish suicide bombers of that period, as we recall the Jewish yells for holy war, the Jewish demands for the veiling of women and the stoning of homosexuals, and the Jewish burning of newspapers that published cartoons they did not like. What is needed from the supporters of this very confident faith is more self-criticism and less self-pity and self-righteousness.

-- Christopher Hitchens
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Njohuria dhe kultura duhet te jene pa leke per te gjithe.

http://www.youtube.com/watch?v=J7aS7m3odqI

Nje debat me 11 pjese ne youtube. Ketu eshte pjesa 2. ....
http://www.youtube.com/watch?v=6Q-jjipSNoc

... dhe pjesa 5 ....
http://www.youtube.com/watch?v=Fge7uprc3eg

H.K. was right. You need a comfortable level of Englandish for this.
Une nderkohe kam nje parandjenje qe ti lindi03 nuk e kupton dot Hitchens. Edhe sikur te ishte i perkthyer ne arabisht, prape s'do ta kishe marre vesh.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

The problem with our fellows lindi & co is that, some of them are Non-takers. If it is not what they blindly believe, then it is just a waste of time trying and explaining to them.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,367
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Me pelqen shume mbyllja qe i ben Christopher Hitchens duke thene:

...but take note:
"The universe is designed with you in mind and Heaven has a plan for you!" 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Ca thu ?! :O
Ne fakt pse vdiq ky ? Kush ja mur shpirtin ? Kush ja dha semundjen ?

Se kuptoj , jemi ne shekullin 21, dhe akoma se kan te qart ...?! ;))

Ngushellime , shume paska Jetu ! ;)

'' There is 1 creator of all!!! '' :))
Nje pyetje 1 milion dollarshe dhe te cilen e ka permendur edhe Hitchens, eshte:

"Pse ju ndodhin gjera te mira atyre njerezve qe te gjithe jane dakord se jane njerez te keqinj?"

Me "nuk-" apo me nje "a-" perpara, kjo pyetje ka nje fome qe eshte me e njohur dhe me popullore, vizualisht e shprehur si:

The universe is designed with you in mind and Heaven has a plan for you.

Kjo foto eshte ne shtese te fotos qe ka vene H.K. me siper, foto e cila eshte sjelle edhe me pare. Ndoshta nuk ka qene stimuluese mjaftueshem heren e pare dhe prandaj u la ne harrese. Kesaj here po sjell dhe nje te dyte. (Kam dhe video, nese ende nuk eshte e qarte pyetja, apo stimuli emocional eshte i pamjaftueshem qe ta fute arsyen ne binare).
 

J-W

J-W-R-Unlimited
Anëtar
Jun 8, 2010
Postime
2,959
Pikët
0
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

gurax pershendetje

Une akoma nuk kam shkruar pasi po pres mendimin tend mbi temen e hapur.

p.s

Nje pyetje jasht tematike nese me lejohet per te mos hapur teme me vete

Si reagojne ateistet kur kan pasojen evidente por jo shkakun ?
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Mendimi im mbi temen e hapur? Une temen e hapa ne formen e nje lajmi, ku nese do kishte ndonje opinion apo koment lidhur me Hitchens, te mund te shkruhej ketu.


PS: Ne te njejten menyre sic rreagon cdo njeri, habiten/tremben/kenaqen/pikellohen/gezohen nga pasoja e vezhguar dhe ne varesi se sa impakt ka kjo pasoje ne aktivitetet e tyre direkt apo indirekt, synojne te mesojne shkakun. Nese provohet qe shkaku i gjetur eshte i sakti, njohuria e fituar ose mbahet per sport apo hobby, ose perdoret shkaku si nje menyre per te kontrolluar pasojen evidente. Kur shkaku i paraqitur demonstrohet qe s'eshte i sakti, procesi riperseritet derisa te mberrihet ne zgjigjen e duhur.
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

- Nga PuffetiNa -
Ca thu ?! :O
Ne fakt pse vdiq ky ? Kush ja mur shpirtin ? Kush ja dha semundjen ?

Se kuptoj , jemi ne shekullin 21, dhe akoma se kan te qart ...?! ;))

Ngushellime , shume paska Jetu ! ;)

'' There is 1 creator of all!!! '' :))

Ju faleminderit per citimin , por nuk kerkova asgje prej JU-ve ! Ju drejtova ATIJ te ndjerrit por , ja VDIQ :( tani s'ka kush do me pergjigjet ! Pasardhesite e Tij kush e di nga gelltiten ;)
Dhe i ndjeri pergjigjet, eterik, llahtarises - nje i vdekur qe flet. Por i qeshur dhe si perhere karizmatik.

Pardje bleva librin e Hitchens, "Mortality". Sot e mbarova. Liber te cilin e ka shkruar pjesen me te madhe gjate vitit te fundit te jetes, ne fund madje edhe i nderpritej shkrimi sepse e zinte gjumi nga lodhja ne krevat ne spital ashtu me tuba dhe oksigjen sic ishte. Kur permendej, vazhdonte te shkruante perseri.
Ndonese citatet me siper jane marre nga thenie te tuat, PuffetiNa, shkrimi i pergjigjes nuk te drejtohet vetem ty, do te ishte mbivleresim fallco. Shkrimi i pergjigjes ketu qe vijon i drejtohet te gjitheve paperjashtim, eshte perkthim imi nga ky liber. Eshte fillimi i kapitullit te dyte te tij, kapitull te cilin une pjese pjese do e sjell ketu te perkthyer te plote.

Uroj nje lexim te kendshem per te gjithe, nga ky gjigand i mendimit njerezor.

* * *

Kur e pershkrova tumorin tim ne ezofag si nje "alien te verber dhe pa emocione", mendoj se as une nuk mund te mos i atribuoja disa cilesi qe i perkasin qenieve te gjalla. Sidoqofte une e di qe kjo eshte e gabuar: eshte nje shembull tjeter i nje idjotesie fallco (rete e intatosura, malet krenare, etj) me te cilat ne i veshim atribute jetesore fenomeneve jo-jetesore. Qe te ekzistoje, nje tumor ka nevoje per nje organizem te gjalle, por asnjehere nuk do te jete ne gjendje te behet vete nje organizem i gjalle. E gjithe ligesia e tij - ja e perserita prape - qendron ne faktin se gjeja me "e mire" qe mund te beje eshte te vdese se bashku me organizmin prites. Mundesia tjeter eshte qe organizmi prites te gjeje menyra per ta eliminuar dhe te kete nje jete me te gjate se tumori.

Por edhe perpara se te semuresha, e dija se ka njerez per te cilet ky shpjegim eshte i pakenaqshem. Per ta, nje karcinoma [lloj kanceri] gerryese eshte nje agjent i dedikuar, me vetedije, nje vrases i vendosur dhe i ngadalte ne nje mision te shenjteruar hyjnor. Nuk mund te thuhet se ke jetuar - nese mund te shprehem ne kete menyre - nese nuk ke lexuar asnjehere ndonje dicka te tille neper faqet internet te atyre qe besojne: Cili nga ju qe lexoni ndihet se (cituar)"Christopher Hitchens eshte me kancer ne gryke sepse Zoti po hakmerret mbi te meqe ai ka perdorur zerin per te blasfemuar? Ateisteve ju pelqen te injorojne FAKTET. Ju pelqen te veprojne bazuar me idene se cdo gje eshte nje koincidence. Vertet? A mund te jete 'koincidence' qe C.Hitchens ka kancer pikerisht ne ate pjese te trupit qe ka perdorur per te blasfemuar? Po po, vazhdoni besoni keshtu gjerash o Ateiste. Ate e pret nje vdekje me agoni dhe shume dhimbje, do te tretet ne asgje dhe do te vdese, dhe ATEHERE do te filloje spektakli i vertete, kur te dergohet ne FLAKET E FERRIT ne perjetesi dhe te torturohet duke u djegur tere kohen."

Ka shume pjese neper shkrimet hyjnore dhe traditat fetare qe per shekuj me rradhe kane proklamuar keto lloj idesh neper popullate. Shume perpara sesa dicka e tille te kishte te bente drejtperdrejt me mua, une i kisha kuptuar pikat e kundershtise. E para, cili primat i rendomte eshte ja dhjefsha rracen aq i sigurt sa e ka te qarte cfare mendimesh kalojne ne mendjen e zotit? E dyta, a do te kete deshire ky autor anonim qe cfare ka shkruar te lexohet nga femijet e mi komplet te pafajshem ne tere kete diskutim, qe edhe ne kete gjendje sic jane e kane jeten shume te veshtire ne nje menyre tjeter, si rezultat i po te njejtit zot? E treta, pse nuk jep ndonje rufe per sinqerisht tuajin, apo dicka tjeter po aq mahnitese? Hyjnia hakmarrese paska nje arsenal te mjere dhe per keqardhje nese ka menduar te me denoje me po te njejten ngjarje qe eshte shume karakteristike per moshen qe kam dhe llojin e jetes qe kam jetuar. E katerta, pse kancer? Pothuajse te tere meshkujt do te semuren nga kanceri ne prostate nese jetojne mjaftueshem gjate: Eshte dicka shume jo dinjitoze, por e shperndare ne menyre te njellojte midis shenjtoreve dhe mekatareve, besimtareve dhe atyre qe nuk besojne. Nese jeni te mendimit se zoti i jep kanceret sipas meritave te secilit, atehere do ju duhet te futni ne numerimet tuaja edhe te tere foshnjat qe vdesin nga leucemia. Njerez shume te devotshem kane vdekur ne moshe te re dhe me shume dhimbje. Bertrand Russell dhe Volteri, nderkohe, kane qene shume energjike deri ne fund, po njesoj si edhe shume kriminele psikopate dhe tirane te pameshirshem. Pra, keto lloj vizitash hyjnore duket sikur jane komplet te rastesishme.
Deri me tashti, gryka ime mekatare, me lejoni te theksoj bindshem per korespondentin e Krishtere ketu me lart, absolutisht nuk eshte organi i vetem me te cilin une kam blasfemuar. Edhe nese zeri im merr fund perpara meje, une do te vazhdoj te shkruaj polemika kunder deluzioneve fetare, te pakten derisa te them pershendetje mikja ime e vjeter erresire. Ne kete rast atehere, pse jo nje kancer ne tru? Do te isha nje torollak i tmerruar i vetedijshem pergjysem, mund edhe te kisha uleritur per ndihmen e ndonje prifti ne fund te nje biznesi te falimentuar, megjithese po e shpreh qe tashti qe jam akoma i qarte se ajo qenie qe do te turperonte veten ne nje forme kaq esktreme, ne fakt nuk do te kishte qene une (Mbajeni perhere parasysh kete, nese ne te ardhmen do te qarkullojne thashetheme apo fabrikime te ketij lloji)


(vazhdon)
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,894
Pikët
63
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Ky shkrimi i fundit mu duke thjeshte nje monolog i perfshire me ndienja emocionale.
Kush do qofte keta besimtar qe paskam thene gjera te tilla rreth ketij duhet te kene turp.
Mire eshte te shpresohet te ndryshimi ne besim sesa te gezohesh me fatekeqesin s tjetrit edhe pse mund te jete armik i fese. :))
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Eshte pergjigje e nje fluksi konstant shkrimesh nga besimtare kudo ne bote per keto gjera, zirconium (Nuk mund te thuhet se ke jetuar - nese mund te shprehem ne kete menyre - nese nuk ke lexuar asnjehere ndonje dicka te tille neper faqet internet te atyre qe besojne.) Kete e sheh ne forma nga me te ndryshmet edhe ketu ne forum neper lloj lloj temash. Hitchens ka qene vetem njeri prej tyre dhe sigurisht qe keto qe ka shkruar jane monolog i nderthurur me ndjenja emocionale. Hitchens ka qene publicist dhe opinionist, field-reporter, dhe kritik letrar gjate jetes. Libri ne fjale, "Mortality" eshte pikerisht nje pasqyrim dhe nje tregimtari e mendimeve te nje njeriu qe e di se i ka ditet te numeruara, qe do te vdese, qe sheh se si floket i bien kur lahet ne dush, kur vezhgon se si sjellja e njerezve ndryshon perreth dikujt qe eshte i semure me nje semundje fatale dhe se si ne disa raste hipokrizia thellohet e ne disa te tjera zhduket dhe shnderrohet ne ndjenja te tjera. Libri eshte klasifikuar nje kryeveper, ndonese ka vetem 2 vjet jete.

Dhe ky eshte vetem fillimi. Do te ngelesh edhe me gojehapur kur te lexosh perkthimin e mbetur te tere kapitullit te dyte, qe une do e sjell pjese pjese sa here qe te avancoj me kete perkthim.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,971
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

The God Is Not Great;)
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,894
Pikët
63
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

@Gurax, une besoj ne Zot. Sdq eshte moralisht e gabuar ti gezohesh dikujt qe po vdes. Qofte edhe ateist i thekur. Ndoshta perbrenda mund te gezohesh qe edhe ndodh por ta shprehesh dicka te tille neper shkrime apo fjalime eshte gabim.
Ne fund te fundit a nuk jemi njesoj te gjithe para Zotit? Kuptohet pervec besimit qe dikush eshte me larte e dikush me poshte.
Keto forma te tilla gezime per mua jane forme e nje mendjelehtesie ndoshta naive ose dukja e nje lloj fanatizmi ne besim.
Ne fund te fundit, gjykimi i takon Zotit e seshte mire te flasesh per gjera qe ste takojne se mund te thuash idiotlleqe. Perfundimisht, secili te shikoj shpin e vete sesa te merret me punet e komshiut/komshies. :))

PS: personalisht se kam degjuar si emer.
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

Jam dakord me tere sa ke thene zirconium, me shume pak ndryshim. Mendoj se duhet lene vend per analize ndaj kujtdo, cilidoqofte ai. Shembull grotesk per ilustrim eshte rasti ekstrem qe eshte e veshtire te mos gezohesh nga vdekja e nje tirani. Mendoj se njerezit duhen vleresuar per ate cfare bejne te kombinuar me pse e bejne, pavaresisht emrit qe kane. Emrat jane te pakuptimte, jane thjesht elemente dallues midis nje dickaje dhe nje tjeter, simbolika identifikuese. Sic e kam shprehur edhe me pare me (pak) te tjere, bota do te ishte nje vend me i mire per te jetuar sikur te tere te mendonin si ti dhe ata (pak) te tjere.
:)

PS: Kurse une i kam lexuar shume gjera. Hitchens ka qene nje nder shkruesit kryesore te "Vanity Fair" dhe ne thelb nje ze i shprehur i ideve te audiences qe ajo terhiqte ne teresi.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
10,275
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

C'kuptim do te kishin konceptet "e bukur/shemtuar", "mire/keqe", "drejtesi/padrejtesi" pa ate te Zotit?

Cdo forme do te ishte produkt i formes arbitrare te krijimit, cdo act do te kishte vulen e sherbimit te ekzistences personale e mbijeteses. Per cfare bote te mire e te keqe po flitet ketu?

Ne se bota/jeta nuk jane vetem se procese ne funksion te mbijeteses, nuk ka kurrfare te mire/drejte/bukur. Ka fakt ose nuk ka fakt. Nuk ka ndonje bukuri apo shemti kur zari i hedhur bie ne 6 ne vend se ne tre, ose dy.

Hipokrizi permbi hipokrizine. Mendjelehtesi permbi mendjelehtesine. Te trasha permbi cinglat.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,971
Pikët
113
Përgjigje e: Vdes Christopher Hitchens ne moshen 62 vjec

na kenaqe doc.
 
Top