• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

wOrKs

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,916
Pikët
113
Përgjigje e: wOrKs

Nel settembre del 2013, Papa Francesco visita Tirana.
É quello il momento in cui si decide che il monumento di Madre Teresa, opera di Luan Mulliqi viene sradicata dalla piazza “Nene Tereza” a Rinas.
La statua rappresentava un concetto specifico dell'essere autoctono, una donna che usciva dalla terra per unire insieme l'umano ed il divino. L'autore più volte ha sostenuto che la statua non aveva nessun significato religioso.
Secondo la versione ufficiale, la statua aveva dei problemi tecnici, nonostante era li dal 2007.
All'autore non solo non gli é stata comunicata la decisione, ma non gli é stato neanche domandato quale poteva essere un luogo adatto per poter collocare la sua opera.
Gli avevano proposto il giardino di una chiesa, ma lui ha ribadito che la statua non aveva nessun significato religioso.
Siamo nel 2015 e questa statua, rappresentata da me con questo stencil, non ha trovato tutt'oggi una collocazione, con la scusa che é in restauro.
L'icona che io voglio rappresentare non è madre Teresa, il servizio della quale indubbiamente era buono, ma era sostenuto da istituzioni ecclesiastiche con per lo più scopi politici; da mafie infinite che avevano il controllo sulle vite umane dei paesi poveri, sulla medicina e così via discorrendo.
L'icona che io voglio rappresentare é Luan Mulliqi, un uomo al quale non gli é stato neanche concesso il diritto di dire la sua sulla collocazione della propria statua.
Vogliamo riconoscerglielo questo lavoro? Vogliamo aggregarci a questo concetto di uscire dalla propria terra per arricchirci e appartenere al mondo intero?

WOULD TAG ALONG?
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,894
Pikët
63
Përgjigje e: wOrKs

Robbery ke emrin artistik?
Ka lidhje me roberi ne shqip?

 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,640
Pikët
113
Përgjigje e: wOrKs

ne stamboll ne shtator... ne durres ncuk :)

zirco, kur te shkoj une do i kene mbaruar fishekzjarret, shpresoj...

Robby auguri!!! :)
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
31,990
Pikët
113
Përgjigje e: wOrKs

Shume interesante. Si firma ... dhe disa duken identike. Cfare imagjinate!!
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,916
Pikët
113
Përgjigje e: wOrKs

Jane firma yoko..in the ghetto slang, they are called tag..:D.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
31,990
Pikët
113
Përgjigje e: wOrKs

Po si ka mundesi qe i ke identike psh...rreshtin e pare dhe te dyte majtas, kater dhe pese djathtas...etj.
Ti qenke fenomen. Une kam dore te vizatoj ose pikturoj, por vetem mund te kopjoj, s'kam piken e fantazise te krijoj. :D
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,916
Pikët
113
Përgjigje e: wOrKs

Po si ka mundesi qe i ke identike psh...rreshtin e pare dhe te dyte majtas, kater dhe pese djathtas...etj.
Ti qenke fenomen. Une kam dore te vizatoj ose pikturoj, por vetem mund te kopjoj, s'kam piken e fantazise te krijoj. :D
Nje jete e tere praktike Yoko..vizato ketej, vizato andej..
Fantazine nuk e di si zhvillohet, por mendoj se duhet te thinkesh jo outside of the box, po PA box fare.
Mer nje leter dhe shkruaj te gjitha idete e tua me ekstreme, edhe ATO qe te duken kot fare. Do shikosh qe do zhvillosh slowly shume IDE origjinale. Mendoj se duhet te funksionoje. Po nuk funksionoi kam alternativa te tjera.
Let me know :).
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
11,988
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: wOrKs

Robi, na trego ndonje nga ato fotografit me gishta ne stilin gershere. Ke me nga ato?

Ti ne ato foto ishe modelja, apo artisti?
Shejtane, cfare do qe te ishe, imazhi jot ishte, aq i ngroht, i embel, e pulsant, saqe me bere disa here ne menyre te pa vullneteshme te zgjase duart per ta kapur. Te krijonte ndiesin iluzionare, qe ajo figure ishte aty para teje, jo brenda kornizes se ftohte te nje Ekrani.

Robi ti je artiste!
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,916
Pikët
113
Përgjigje e: wOrKs

O peshk! Faleminderit per komplimentin. Gje me te bukur smund te me thoje.Kam shume punime Peshku. U be dhe shume kohe ne fakt qe nuk postoj ketu po sepse skam pas celularin e hajrit :p. Do i postoj edhe gjerat e reja SAPO te mundem.
:)..do shkruhemi.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,810
Pikët
113
Përgjigje e: wOrKs

O peshk! Faleminderit per komplimentin. Gje me te bukur smund te me thoje.Kam shume punime Peshku. U be dhe shume kohe ne fakt qe nuk postoj ketu po sepse skam pas celularin e hajrit :p. Do i postoj edhe gjerat e reja SAPO te mundem.
:)..do shkruhemi.
si shqiptare kemi folur me shume me gjelin. o peshk-qesh--qesh-
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
11,988
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: wOrKs

Na jep ndonje pershkrim moj Robi. Te kuptojme ndonje gje, se une jam injorant ne kete drejtim per ta deshifruar.

Pershembull cfare ka dashur te na thoj autori me keto pamje.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
11,988
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: wOrKs

Eshte labirinth thua ti?

Mua nuk me vajti mendja menjehere atje.
Thua ti ket bere portretin e shpirtit te saj Robi?!

Te besh nje shetitje ne shpirtin e Robit humbet rrugen. Une kete besoj, se ka dashur te na thoj.
 
Top