• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Zemra e Rruges se Qumeshtit.

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
13,198
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Na cmende. Kemj dy imazhe te vrimes se zeze,nje nga 94 nese sgaboj dhe njera qe doli ne 2020,ndaj po te pyes cfare kemi fotografuar?
Vrimat e zeza i hodhi poshte Anshtanj? Se ishte baba i fizikes ai.
Si u fotografoka nje vrime e zeze?!
Koncepti baze i fotografise eshte te kapi driten e pasqyruar nga nje objekt. Kur ky objekt nuk leshon drite atehere cfare kane fotografuar?
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
67,787
Pikët
113
ajshtajni ka dal cik modes ca teori te ti i kan hedh posht tashme ...
quantum physics esht ne mode me shume tani
Ainshtaini nuk ka dalë jashtë mode, ka hipoteza që e kundërshtojnë por akoma nuk janë vërtetuar.
Ainshtaini deri tani qëndron stoik dhe i pa lëvizur...nesër nuk e dim se ç'do ndodh por deri sot e dim.
 

L0v3rm4n

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2019
Postime
6,436
Pikët
113
Na cmende. Kemj dy imazhe te vrimes se zeze,nje nga 94 nese sgaboj dhe njera qe doli ne 2020,ndaj po te pyes cfare kemi fotografuar?
Vrimat e zeza i hodhi poshte Anshtanj? Se ishte baba i fizikes ai.
Do te kisha ndihmuar miqesisht me kto vrimat e zeza sa ti se mendon 😴
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
35,830
Pikët
113
ate po bejne shkenctaret po ne fakt jan shum te fokusuar te e vjetra e spo nxjerrin gje ne selamet lol
duhen mendje inovative jo si ju :p
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
15,084
Pikët
113
K'jo tema eshte perverse !
apo ke shkon mendja mua ?


Ne astrabig jo
po neper shkurre neper gure kam sa te dush!
yjet duken me bukur ka kacollja e shtepise time😁 sidomos mbi mudhar 😂
Kjo teme eshte pastruar shume here sepse disave u dukej perverse.
Mua me ngjan tejmase normale dhe informativw
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,369
Pikët
113
Si u fotografoka nje vrime e zeze?!
Koncepti baze i fotografise eshte te kapi driten e pasqyruar nga nje objekt. Kur ky objekt nuk leshon drite atehere cfare kane fotografuar?
Peshkaqeni, edhe me lart te lexova me kujdes dhe ke folur me kembe ne toke, por per Vrimen e Zeze une mendoj se nuk flitet ashtu, si nje fizikan qe studion levizjen apo kohen ne baze te asaj qe njeh ne ambientin etij, pra ne Toke.
Ke bere pyetjen; Si u fotografoka nje Vrime e Zeze? Dhe ke spjeguar konceptin baze te fotografise qe kap driten e pasqyruar ne nje objekt. Perseri, edhe ketu kemi koncepte te fizikes qe njihet deri tani.

Jane te njohura shume prej tyre...edhe te faktuara me pamje.
Nje Vrime e Zeze fotografohet.
Vete kjo fjali e shkurter nuk ka kontradiksion sepse nuk flet per nje objekt tek i cili duhet te bjere drita.
Vrima e Zeze fotografohet si nje hapesire e zeze dhe jo si nje objekt ku bie drita.
Si hapesire e zeze ajo dallohet nga dritat prane saj ose anash saj (qe jane shume larg por ne na duken afer) ose nepermjet objekteve qe levizin me shpejtesi shume te madhe prane saj e me pas zhduken.
Pikerisht se nuk bie drita quhet Vrime e Zeze (me qe ato nuk e lejojne driten te kthehet e ta pasqyroje aparati fotografik).
Se cfar behet tek Vrima e Zeze, kete sakte nuk e di kush.
Ato vazhdojne te jene misterioze.
Per brendesine e tyre, cdo njeri mund te beje cfar te doje ne mendjen e tij, aq me teper per gravitetin e tyre te pa kufishem.

Tej te gjithave ketyre, une kam pyetjet (qe mbase nuk e di kush) ;

Cfar behet me materialin qe ato gelltisin ?
A ngopet Vrima e Zeze me materien qe gelltit?
Ne qoftese po, cfar behet me tej me Vrimen e Zeze ?
 
Last edited:

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
15,084
Pikët
113
Sdesha te sillja nje artikull random
.
310x0_1616596881305.Supermassive_Black_Hole_M87_in_Polarized_Light.jpg
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,369
Pikët
113
Ja ku eshte hapesira e zeze qe gelltit, mbase nje diell te madh.
Vete vijat gjysme rrethore qe jep kjo foto deshmon aktivitetin e asaj hapesire ne mes qe e kane quajtur Vrime e Zeze, sepse edhe ne kte foto kemi drite anash dhe nje qender te zeze.
Meteria qe po gelltit eshte e shndritshme. Foto deshmon hyrjen e kesaj materie me drite ne ate hapesire te zeze ne mes, prej se ciles drita nuk del.
Kjo nuk do te thote se materia e shndritshme u shua dhe i iku drita. Ajo hyn aty me gjithe driten e vet, nuk shuhet aspak kjo materie, por fuqia e Vrimes se Zeze eshte jashte parametrave te mendimit tone, apo te fizikes tone dhe fuqia gravitacionale qe ajo ka, nuk e lejon kete drite te kthehet pas, por e terheq materien me gjithe drite.
Deri tani fizika jone nuk e kupton kete gje.
Te terhiqet drita ?
Ketu merr krahe fantazia sepse perderisa nuk dime se cfar behet, pra mendimi dorezohet, atehere pushtetin e merr fantazia, perballe ketij fakti qe nuk e shpjegojme dot.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
13,198
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Ja ku eshte hapesira e zeze qe gelltit, mbase nje diell te madh.
Vete vijat gjysme rrethore qe jep kjo foto deshmon aktivitetin e asaj hapesire ne mes qe e kane quajtur Vrime e Zeze, sepse edhe ne kte foto kemi drite anash dhe nje qender te zeze.
Meteria qe po gelltit eshte e shndritshme. Foto deshmon hyrjen e kesaj materie me drite ne ate hapesire te zeze ne mes, prej se ciles drita nuk del.
Kjo nuk do te thote se materia e shndritshme u shua dhe i iku drita. Ajo hyn aty me gjithe driten e vet, nuk shuhet aspak kjo materie, por fuqia e Vrimes se Zeze eshte jashte parametrave te mendimit tone, apo te fizikes tone dhe fuqia gravitacionale qe ajo ka, nuk e lejon kete drite te kthehet pas, por e terheq materien me gjithe drite.
Deri tani fizika jone nuk e kupton kete gje.
Te terhiqet drita ?
Ketu merr krahe fantazia sepse perderisa nuk dime se cfar behet, pra mendimi dorezohet, atehere pushtetin e merr fantazia, perballe ketij fakti qe nuk e shpjegojme dot.
Nuk eshte se nuk e kuptojnme. Drita terhiqet nga graviteti. Ky eshte fakt i vertetuar. Thjeshte nuk ka shpejtesi me te madhe se ajo e drites. As shpejtesia e gravitetit nuk e barazon, e jo me ta kaloj.

Te kuptohemi... Nuk po themi qe nuk ekzistojne apriori, po themi qe nuk jane vertetuar. Ato fotot dhe vidept qe shikojme jane thjesht video ilusrtarive te krihuar ne kompiuter. Jane nje forme e dhenies se informacionit sa me te qarte dhe te kuptueshme per njerzit. Po nuk jane prova shkencore, jane fantazi shpjeguese se si ne e fantazojme ate qe ndodh.
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,369
Pikët
113
Nuk eshte se nuk e kuptojnme. Drita terhiqet nga graviteti. Ky eshte fakt i vertetuar. Thjeshte nuk ka shpejtesi me te madhe se ajo e drites. As shpejtesia e gravitetit nuk e barazon, e jo me ta kaloj.

Te kuptohemi... Nuk po themi qe nuk ekzistojne apriori, po themi qe nuk jane vertetuar. Ato fotot dhe vidept qe shikojme jane thjesht video ilusrtarive te krihuar ne kompiuter. Jane nje forme e dhenies se informacionit sa me te qarte dhe te kuptueshme per njerzit. Po nuk jane prova shkencore, jane fantazi shpjeguese se si ne e fantazojme ate qe ndodh.
Shiko, nga e kane kuptuar njerzit Vrimen e Zeze ? Pse flasin per te ?
Sepse kane pare materie e cila rrotullohet diku dhe me pas zhduket...apo jo ?
Ajo eshte Vrima e Zeze!

Sa per shpejtesine e drites, qe nuk ka me te madhe se ajo, mund te them se; deri ketu arrin dijenia jone dhe nuk kemi argument per nje tjeter shpejtesi qe t'ia kaloje asaj.
Po pse duhet te jemi te sigurte qe ajo eshte me e madhja ?
Perderisa pranojme pafundesine, nuk mund t'i veme kufi shpjetesise, por duke qene se deri aty dime...atehere po.
Per shpejtesine e gravitetit krahasuar me te drites, as per kete nuk duhet te veme pike.
Atje lart, cdo gje eshte e mundur!
Nje gravitet qe terheq dhe driten (ky vertet eshte perfundim i tmerrshem) ne nuk ia dime forcen.
Po sikur t'ia kaloje drites !
Tek Vrimat e Zeza flitet per gravitetin qe eshte shume i madh, por askush nuk di se sa eshte ky gravitet.
Kam degjuar per nje shpjetesi qe quhej ''shpejtesia e inkubatures'' qe ia kalonte shpejtesise se drites, por nuk jam ne gjendje te flas me tej per kete koncept, sepse ka shume kohe qe e kam lexuar.
E verteta eshte se cdo gje eshte Relative....edhe drita.
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,369
Pikët
113
Ndjese, se e kam shkruar gabim me lart, kam thene; shpejtesia e inkubatures, por nga nxitimi e shkrova gabim.
E sakta eshte; shpejtesia e kurbatures.
 
Top