• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Zotat na sollën në jetë që të luftojmë për çlirimin e Atdheut Pellazgjik

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
421
Pikët
63
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
Pra tema është shumë e kjartë: Zotat na sollën në këtë jetë për të luftuar pa rreshtur që të çlirojmë Atdheun Pellazgjik. Gjithmonë në rreshtin e parë janë zotat, dhe më së shpeshi Medauri i cili nuk mungon kurrë në asnjë luftë. Ne njerëzit besimtarë të devotshëm gjithmonë jemi në rreshtin e dytë të luftimeve, ose në të tretin e tutje.
O besëlashtë, Atdheu Pellazgjik është trolli i madh, nga Atlantiku gjer në Ukrainë e Palestinë, që hyjnitë ilire e caktuan për neve.
Zotat na kanë dërguar që të kryejmë misionin tonë të shenjtë, të çlirojmë gjithë këto troje nga dominimi i djajve dhe aty të vendoset populli shqiptar t'i popullojë e sundojë ato troje. Shqipëria e sotme është vetëm ajo që na ka mbetur pasi na i morën shumicën e këtyre trojeve.
Por zotat na kanë dhënë këtë jetë pikërisht për këtë mision, dhe ne nuk duhet të çojmë dëm këtë jetë, por duhet të punojmë me durim deri në arritjen e qëllimit përfundimtar të zotave.
Ne nga zotat erdhëm dhe sërish te zotat do të kthehemi, dhe ne do të japim përgjegjësi për mospunën tonë.
Prandaj o burra le të punojmë, sepse zotat duan adhurim, dhe adhurimi nuk mund të bëhet kur toka është e shkelur nga të pafetë.
Le të adhurojmë Zeusin në Kretën tonë të lashtë pellazgjike.
Le të adhurojmë Hyjneshën e Gjarpërinjve në Palestinën e gjigantëve filistinë.
Le të adhurojmë Darzalasin në Dakinë e trimave.
Le të adhurojmë Kotiton në Thraki.
Le të adhurojmë Venusin në shpellën e Lausselit.
Zotat janë duke na shikuar!
fletushka (14).png
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
18,862
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Hylltar, m'u ka mbushur mendja as Zotat nuk i kishim ( as kemi ) në anën tonë?

Prej Zotave do të kërkoja vetëm mend ma na dhanë pak më shumë ( se na mungojnë këto të shkreta ).
Kush më dëm trollit Pellazgjik nuk i ka shkaktuar më shumë se vetë "pellazgjikët"!!!
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,726
Pikët
113
po Hylltar ti paske dituri te sakte dhe me duket i vetmi ne kete forum qe e ditka qellimin e krijimit te Ballkanit!
 

Rex

Gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
15,918
Pikët
113
Lexojeni edhe nje here tekstin duke i bere keto zevendesime...

Zotat = Allahu
Paganizem = Islamizem
Pellazg/Shqiptar = Musliman

Eshte copy paste thirrja per xhihad nga ISIS. Ndryshon vetem hapesira gjeografike.

Mendet ne koke e kembet ne toke o njerez. Nuk ka hajer prej ekstremizmave.
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
421
Pikët
63
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
Hylltar, m'u ka mbushur mendja as Zotat nuk i kishim ( as kemi ) në anën tonë?

Prej Zotave do të kërkoja vetëm mend ma na dhanë pak më shumë ( se na mungojnë këto të shkreta ).
Kush më dëm trollit Pellazgjik nuk i ka shkaktuar më shumë se vetë "pellazgjikët"!!!
Ne si popull nuk kemi qenë në anën e zotave, fatkeqësisht. Pranuam krishterimin prandaj na pllakosi fatkeqësia sllave, erdhën sllavët në trojet ilire. Prej zotave mos kërko asgjë, sepse ata kërkojnë prej nesh e jo ne prej tyre. Po pellazgjikët i kanë bërë dëmin më të madh, Kostandini e lejoi krishterimin, e të tjerët vazhduan me idiotësinë e tij.
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
421
Pikët
63
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
Lexojeni edhe nje here tekstin duke i bere keto zevendesime...

Zotat = Allahu
Paganizem = Islamizem
Pellazg/Shqiptar = Musliman

Eshte copy paste thirrja per xhihad nga ISIS. Ndryshon vetem hapesira gjeografike.

Mendet ne koke e kembet ne toke o njerez. Nuk ka hajer prej ekstremizmave.
Një gjë e tillë nuk mund të bëhet, sepse Allahu është zot i arabëve dhe u ka ndihmuar arabëve që të zgjerojnë hapësirën e tyre nga gadishulli arabik në një zonë gjigante që shtrihet nga Atlantiku e deri në Iran, ndërsa kalifati ishte deri në Kinë.
Neve nuk mund të na ndihmojë Allahu, por vetëm zotat tanë. Janë entitete, kanë vetëdije, natyrisht që ekzistojnë, prandaj kanë emra, sepse u drejtohemi atyre dhe vetëm atyre.
Besëlashta është vetëm për shqiptarët.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,236
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
lā ilāha illā Allāh - Zoti është:Një! dhe pertej tij ska asgjë tjetër është aksioma themeltare e besimit të religjioneve monoteiste!
-(wa Muhammad rasūl Allāh) dhe Muhammad është I dërguari i vetëm I Zotit!!!

🙏🙏🙏
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
421
Pikët
63
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
lā ilāha illā Allāh - Zoti është:Një! dhe pertej tij ska asgjë tjetër është aksioma themeltare e besimit të religjioneve monoteiste!
-(wa Muhammad rasūl Allāh) dhe Muhammad është I dërguari i vetëm I Zotit!!!

🙏🙏🙏
Zoti është verzion i Zeusit, kështu si emër. Kur thua Zot, je duke iu drejtuar hyjnisë ilire të rrufeve. Poashtu Perëndia ose Perundia që në ilirisht do të thotë "zoti i qarrit" është emër personal i Zeusit. Prandaj islamikët insistojnë të quhet Allah e jo Zot, ndërsa fundamentalistët e krishterë e quajnë Jehovai dhe jo Perëndia.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,236
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Ka një ndryshim thelbësor midis postimeve të mia dhe të tuaja:
Ti u referohesh Zotave (shumës) sikur të ishim ende në epokën Neolitike apo të periudhës së parë të Bronzit, ndërsa unë i referohem asaj çka ndodhi me pas me njerëzimin dhe vlerat Religjioze të tij që janë ende në fuqi dhe në "përdorim '
Ti jeton dhe I referohesh një bote mistike dhe surreale, antike dhe mitologjike të 2500 vjetëve më parë, ndërsa unë bëj pjesë në 6 miliardë besimtar të sotëm që I përkasim religjioneve Monoteiste!
Vërtet ndryshimi midis nesh është shumë i madh, dhe e drejta apo e vërteta nuk "dihet" ku qëndron por preferoj të besoj dhe të bëj pjesë në 6 miliard persona nga 8 miliard të gjithë botës!
Respekt edhe per Zotat e juaj të Antikitetit, sepse besoj që edhe ata gjëra të mira predikon in! 🖐
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
421
Pikët
63
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
Tema nuk është për dallimin mes postimeve të mia dhe të tua, por nejse secila temë e ka nga një troll të tillë, që rrëmon dheun sikur derrat e egër.
Tani ku qëndron argumenti yt për shumësinë apo njëjtësinë e zotave? Se atëherëq enka besu kështu e tani besohet kështu? Çfarë argumenti është ky? Po të shkojmë në këtë logjikë, ti do të duhej të ishe ateist. Ju si monoteist, me këtë logjikë nuk jeni as fillimi (politeizëm) as fundi (ateizëm)
Edhe ti i përket një bote mistike, surreale, mitologjike dhe antike, veçse për dallim prej meje ajo bota jote është hebraike, arabe, çifyte semitike aziatike, diçka që s'ka lidhje fare me etno-kulturën tonë. Ti ke zgjedhur të ndjekësh delet tjera, dhe kjo do të thotë se kur paganizmi të dominojë ti do të bëhesh pagan, jo pse ja din vlerën por pse ti shkon pas deleve tjera. Kjo dmth ti nuk mendon fare.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,236
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Tema nuk është për dallimin mes postimeve të mia dhe të tua, por nejse secila temë e ka nga një troll të tillë, që rrëmon dheun sikur derrat e egër.
Tani ku qëndron argumenti yt për shumësinë apo njëjtësinë e zotave? Se atëherëq enka besu kështu e tani besohet kështu? Çfarë argumenti është ky? Po të shkojmë në këtë logjikë, ti do të duhej të ishe ateist. Ju si monoteist, me këtë logjikë nuk jeni as fillimi (politeizëm) as fundi (ateizëm)
Edhe ti i përket një bote mistike, surreale, mitologjike dhe antike, veçse për dallim prej meje ajo bota jote është hebraike, arabe, çifyte semitike aziatike, diçka që s'ka lidhje fare me etno-kulturën tonë. Ti ke zgjedhur të ndjekësh delet tjera, dhe kjo do të thotë se kur paganizmi të dominojë ti do të bëhesh pagan, jo pse ja din vlerën por pse ti shkon pas deleve tjera. Kjo dmth ti nuk mendon fare.
Une nuk jam derr dhe për ta vërtetuar shko e shif fotot e anëtarëve tek tema përkatëse!
Respektè të pakufishme për ju dhe religionet që ndiqni dhe frymëzoheni!
GodS bless you! 🙏🖐
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,000
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Akoma nuk e kuptoj qarte k’te teme dhe pikerisht nga k’to postimet lart dhe mua me intereson pshm vetem kjo rryme “ Beselashtesh “ qe Kane lidhje me Shqiptaret dhe besimin e tyre ne kohen e lashte apo jo ? Dmth ta kuptoj ne k’te forme apo Po shkruaj jerm ? .😆
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
421
Pikët
63
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
Akoma nuk e kuptoj qarte k’te teme dhe pikerisht nga k’to postimet lart dhe mua me intereson pshm vetem kjo rryme “ Beselashtesh “ qe Kane lidhje me Shqiptaret dhe besimin e tyre ne kohen e lashte apo jo ? Dmth ta kuptoj ne k’te forme apo Po shkruaj jerm ? .😆
Pikërisht, feja e lashtë ilire. Besëlashta ka tri burime: burimet historike për fenë e lashtë ilire, burimet e sotme për paganizmin-mitologjinë ndër shqiptarë, dhe burimet mistike-okulte si gematria, numerologjia që zotat i kanë lënë me bollëk.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,698
Pikët
113
Ne ende nuk e dijme kush kane qene Pellazget ne te vertete. Jane kaq misterioz.

Marija Gimbutas mendonte qe Pellazget ishin ardhacak nga Danubi me dyndjet gjate kohes vonshme te Bronzit dhe qe autoret e lashte Grek thjeshte ishin konfuz, dhe qe metutje u njohen si Popujt e Detit dhe ne mbishkrimet Egjiptjane i hasim si Peleset dhe ne Dhjaten e Vjeter armiqte e pergjakshem te Hebrenjve si Filistinet/Peleset.

Herodoti gjate njejten kohe i permend edhe Iliret edhe Pellazget mirepo nuk terheq asnje paralele rreth ngjashmerise se ketyre dy popujve.

Ato mbishkrime ne Lemnos kane ngjashmeri me gjuhen e Etruskeve te Italise, me cka mund ti grupoje Pellazget me Etrusket nen nje ombrelle te quajtur Tyrrhenasit. Por Etrusket nuk ishin popull Indo-Europjan ashtu siq ishin Greket, Iliret dhe Dako-Thraket. Me gjithe keto popuj antik nuk ka pas ndonje gje te perbashket qe i ka lidh. Nuk ka fakte.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
49,000
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Pikërisht, feja e lashtë ilire. Besëlashta ka tri burime: burimet historike për fenë e lashtë ilire, burimet e sotme për paganizmin-mitologjinë ndër shqiptarë, dhe burimet mistike-okulte si gematria, numerologjia që zotat i kanë lënë me bollëk.
A Kane ndonje kalendar? Se k’to i kuptoj me qarte .

Ps… Teme e bukur .🙂
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
421
Pikët
63
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
Ne ende nuk e dijme kush kane qene Pellazget ne te vertete. Jane kaq misterioz.

Marija Gimbutas mendonte qe Pellazget ishin ardhacak nga Danubi me dyndjet gjate kohes vonshme te Bronzit dhe qe autoret e lashte Grek thjeshte ishin konfuz, dhe qe metutje u njohen si Popujt e Detit dhe ne mbishkrimet Egjiptjane i hasim si Peleset dhe ne Dhjaten e Vjeter armiqte e pergjakshem te Hebrenjve si Filistinet/Peleset.

Herodoti gjate njejten kohe i permend edhe Iliret edhe Pellazget mirepo nuk terheq asnje paralele rreth ngjashmerise se ketyre dy popujve.

Ato mbishkrime ne Lemnos kane ngjashmeri me gjuhen e Etruskeve te Italise, me cka mund ti grupoje Pellazget me Etrusket nen nje ombrelle te quajtur Tyrrhenasit. Por Etrusket nuk ishin popull Indo-Europjan ashtu siq ishin Greket, Iliret dhe Dako-Thraket. Me gjithe keto popuj antik nuk ka pas ndonje gje te perbashket qe i ka lidh. Nuk ka fakte.
Ne e përdorim këtë emër brenda kontekstit tonë mistik. Pra historia mund të ketë plot teori për pellazgët, por "pellazgët tanë" janë diçka tjetër, shënojnë tërësinë e paraardhësve tanë, pa kufizim kohor, dhe tërësinë e vendeve që kanë qenë të banuara nga të parët tanë, por kjo nuk i nënshtrohet asnjë shqyrtimi shkencor, sepse përdoret brenda kontekstit religjioz dhe është konvencional.
 
Top